Országos Cigánypasztorációs Konferencia Eger, 2024

2024.10.22. 11:06

OCK_24_172024. október 18-án megrendezésre került az Országos Cigánypasztorációs Konferencia Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen.

A több mint húsz éve megrendezésre kerülő Országos Cigánypasztorációs Konferenciának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont. A mintegy száz résztvevőjű esemény szentmisével kezdődött, melyet dr. Ternyák Csaba egri érsek mutatott be.

Prédikációjában a konferencia témájához kapcsolódóan az ima volt a központban. Kiemelte, hogy Jézus számára az imádság nem más, mint az Atyával való közvetlen kapcsolat, Jézus személyét szemlélve tudunk igazán megtanulni imádkozni. Az imádság nem Isten akaratának megváltoztatásának kell lennie, hanem önmagunk megváltoztatásának. Az ima ne teljesítmény legyen, hanem Isten dicsőítése, mert ezáltal tudunk minőségi változást hozni életünkbe és a körülöttünk élők életébe is.

A szentmise után dr. Székely János szombathelyi egyházmegyés püspök köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében hangsúlyozta, hogy a cigány népnek nemzetmegtartó ereje van és hazánk jövője attól függ, hogy tudunk-e cigányok és nem cigányok egymással valóban békében élni. A papoknak ebben különösen is fontos feladata van, hiszen ők tudják átlépni azokat a falakat, amelyek megakadályozzák, hogy valóban testvérként tudjunk egymás mellett élni. Ez nem csupán lehetősége, hanem kötelessége is a papoknak. Püspök atya buzdította a résztvevőket, hogy legyünk jelen a tanodáknak, iskolákban, közösségi házakban, látogassuk meg a cigány családokat. Ezekkel a kis lépésekkel tudunk olyan pasztorációs szolgálatot tenni, ahol valóban átformálódnak a szívek.

A Civil Integráció közhasznú Alapítvány idén indult VÁR Tanoda fiataljai is eljöttek a konferenciára, ahol gitár-és énekprodukciójukkal ajándékozták meg a résztvevőket. Az egyik dalt saját maguk írták!

A konferencia fő előadója az egri főegyházmegye cigánypasztorációs referense, Koós Ede atya volt, aki A hitből fakadó imádság mint minden misszió alapja címmel beszélt az ima fontosságáról, a liturgia szépségéről és az Eucharisztiában jelen lévő Krisztus valóságáról. Kifejtette, hogy csak az Eucharisztia lehet a tevékenységünk célja, és egyben  közösségi életünk forrása, ami által és amiért itt a földön cselekedni tudunk.

Az előadást követően több jó gyakorlat bemutatása következett. Tóth István Hódmezővásárhelyről érkezett és az Imaközösség megtartó erejéről beszélt, annak nélkülözhetetlen voltáról az emberi élet kudarcai és eredményei közepette. Dr. Makkai László a Miskolci Görögkatolikus Roma szakkollégium vezetője azt mutatta be, hogy a kollégiumban hogyan tudják a lelkiségi  nevelést bevinni a fiatalok életébe, és mindez milyen gyümölcsökben mutatkozik meg a hallgatók életében (szentségi házasság, keresztelők, imacsoportok létrehozása).Oroszné Obbágy Rita pedig a felzárkózó településeken működő tanodák, jelenlét pontokba becsempészett evangelizáció lehetőségeit mutatta be nagyon gyakorlatias módon. Hangsúlyozta, hogy a szociális munka nem elégendő, hanem a lelki élet nevelésére, formálására is hangsúlyt kell fektetni, “meg kell szentelni a szociális munka minden területét”.Felhívta a figyelmet arra, hogy már kisgyermekkortól kezdve fontos bevezetni a fiatalokat az egyház életébe, a liturgikus rendbe és az ima misztériumába.

A délután folyamán nyolc kiscsoportban folyt műhelymunka különböző témákban, ahol érintették a fiatalok bevonásának nehézségeit,  a nyitott templomok kérdését, , a mindennapokban jelenlévő missziós lét mivoltát, , valamint  az egymás között lévő falak lebontását is. Megoszthatták egymás közt tapasztalataikat, és épülhettek, tanulhattak újabb jó gyakorlatokat.

A missziós lelkület gyakorlatba való átültetését segítve a résztvevők a konferencia végén igekártyákat kaptak azzal a küldetéssel, hogy adják tovább és ezáltal is hirdessék az örömhírt.

Az eseményről készült képek itt lehet megnézni.

Forrás: BCI


×

...